Openoffice.org konulu Açık Kaynak İşletim Sistemleri ödevinin hazırlama aşamaları mümkün olduğu kadar sırasıyla yazılmıştır. Üç programın ekran görüntülerini kaydedip 14 Mayıs 2008 tarihine kadar bana getirmeye çalışınız.

Ayrınıtılı bilgi yazının devamındadır. 

Openoffice.org konulu Açık Kaynak İşletim Sistemleri ödevinin hazırlama aşamaları mümkün olduğu kadar sırasıyla yazılmıştır.

1.

Eğer Wmware altındaki Linux'un openoffice.org'unda yapacaksanız aslında önceki verdiğim ödevlerden nasıl hazırlayacağınızı biliyor olmalısınız. Daha sonraki seçeneklerde açıklayacağım işlemleri yapmadan önce VM menüsünden Capture Movie komutunu seçip işlemleri yapmaya başlayacaksınız.
Eğer VMware altında değil Windows'ta yapmayı düşünüyorsanız size iki şey lazım Birincisi OpenOffice.org'un bilgisayarınıza yüklenmesi, İkincisi ise ekranda yaptığınız işlemleri video dosyası olarak kaydeden bir program.

a. Oppenoffice.org'u indirmek için :
Java bilgisayarınıza kurulu değil ise (Tavsiye edilen kurulum budur) : Burayı tıklayınız.
Java bilgisayarınıza kurulu ise : Burayı tıklayınız. İndirdiğiniz programı bilgisayara yükleyiniz. (Eğer burada sorun olursa nasıl yükleneceğine dair ben bir video hazırlayabilirim.)

b. Bilgisayarda yaptıklarınızın ekran görüntülereni video kaydedecek program:
Ekranda yaptıklarınızı kaydeden programı indirmek için burayı tıklayınız. (değişiklik. Ekrana gelen pencereden Download this file yazısını tıklayınız.). Eğer bu programı indiremediyseniz bana mail atarsınız. Bunun içinde görüntülü ders hazırlarım. Programı bilgisayara yüklendikten sonra içindeki Türkçe leştirme var onuda yükleyin. Böylece programı Türkçe kullanabilirsiniz.

2.

Artık Openoffice.org Writer (Kelime İşlemci) programına geçebiliriz.

Yanda görülen şekildeki biçimde Belgeyi oluşturmanız gerekiyor. Yazıyı yazmak istemiyorsanız burayı tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz. Yazı için kullanacağınız resim de burada.

Yazıda yapılacaklar görüntüden belki dikkatinizden kaçar diye yazıyorum: Yazı Tipi Times New Roman, boyutu 12, iki sütunlu, sütunlar arasında çizgi olacak, sütunların ortasına bir resim gelecek resmin bulunduğu yerdeki yazılar yayılacak. Yazının sonuna mutlaka ad soyad yazılacak . Örnek: Deniz Armutlu gibi

Resmin büyüğünü görmek için resmi tıklayınız.

Openoffice.org Writer

3.

Openoffice.org Calc programı

Yine yanda gördüğünüz tabloyu yaparkenki ekran görüntülerini istiyorum. Resmin büyük haline baktığınızda anlayacağınız gibi çok az yazı ve birkaç formül kullanılacak.

Yapılacakları özetlersek: Bir veriler girilecek, renkler aynısı olmasa bile benzer şekilde yapılacak, ortalama yazan hücreye Yazılı1, Yazılı2, Yazılı3 ve Sözlü notlarının ortalamasını yapan formül yazılacak, Geçti / Kaldı yazan sütunda ise öğrencinin not ortalaması 45 in altında olduğunda Kaldı diğer durumlarda ise Geçti yazan formül yazılacak ve son olarak da grafik eklenecek.

Resmin büyük hali için resmi tıklayınız.

Openoffice.org Calc

4.

OpenOffice.org Impress (Sunu) Programı

Burada ise verilen dört resimdeki gibi slaytlar hazırlanacak. Slaytların geçişlerine animasyon uygulanabilir. Renkler ve resimler benzeri olmalıdır. Tamamen aynısı olmasada olur. Okulun resmi sitesinden www.maltepetml.k12.tr den alınmıştır.

openoffice.org impress oppenoffice.org impress
openoffice.org impress openoffice.org impress

5. İsteyen öğrenci Writer, Calc ve Impress için ayrı ayrı veya hepsini tek video da kaydedebilir. Son olara video dosyasının ismini kendi isim ve soyadınız olacak şekilde değiştirip bir cd ye yazacaksınız. Tabi cd nin zarfının üstüne ad soyad, sınıfı ve numara yazılacaktır.